۱۸
مهر

اگر دیابت دارید، رژیم غذایی بر اساس گروه خونی نگیرید!

رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی به فعالیت‌های ورزشی خاصی براساس نوع گروه خونی هر فرد نیاز دارد. برای مثال، یوگا برای گروه خونی A و ورزش‌های هوازی مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری تا یک ساعت در روز برای افراد دارای گروه خونی O مناسب است.

با توجه به این‌که این رژیم غذایی، استفاده از مواد غذایی خاصی را براساس گروه خونی تحمیل می‌کند، فضای زیادی برای سلیقه‌ها و انتخاب‌های شخصی باقی نمی‌گذارد. برای مثال، اگر شدیدا طرفدار گوشت قرمز و سیب‌زمینی هستید ولی از نظر گروه خونی در نوع A قرار می‌گیرید، قطعا از توصیه‌های غذایی برای این گروه خونی خوش‌حال نمی‌شوید.

رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی، حتی توصیه‌های ویژه‌ای درباره استفاده از انواع ادویه‌ها و چاشنی‌ها برای هر گروه خونی دارد. در ضمن، اگر دنبال یک رژیم غذایی بدون گلوتن می‌گردید، باید بدانید که این رژیم غذایی اصلا گلوتن را ممنوع نمی‌کند.

دکتر پیتر آدامو (متخصص طبیعی‌درمانی یا Naturopathy و طراح رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی)، مواد غذایی خاص و ارگانیک را برای این رژیم غذایی توصیه می‌کند که معمولا قیمت بالایی دارند. مکمل‌های گیاهی و ویتامینی هم بخش دیگری از این رژیم غذایی هستند. به‌طور کلی هم خود افراد باید در مراحل مختلف این رژیم غذایی به خودشان کمک کنند.

آیا این رژیم غذایی موثر است؟

طبق یکی از مطالعات اخیر، بزرگسالانی که از رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی A پیروی می‌کنند، از نظر نشانگرهای سلامت قلب در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند ولی این بهبودی فقط به افراد دارای این گروه خونی محدود نمی‌شود. محققان در یکی از بررسی‌های جامع سال ۲۰۱۳ نتیجه گرفته‌اند که هیچ مدرک علمی معتبری برای اثبات فواید ناشی از رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی وجود ندارد.

 

آیا این رژیم غذایی برای مقابله با بیماری‌ها مناسب است؟

رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی، فقط و فقط براساس نوع گروه خونی افراد طراحی شده است. پس اگر شما به یکی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت مبتلا هستید، نمی‌توانید از این رژیم غذایی پیروی کنید. بعضی از افراد مبتلا به بیماری دیابت باید پروتئین زیادی مصرف کنند، درحالی که بعضی از آنان حتی باید از مصرف لبنیات یا مرغ هم پرهیز داشته باشند. درواقع،‌ این رژیم غذایی می‌تواند در برنامه درمانی مختص دیابت، تضاد و تداخل ایجاد کند.

رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی، توانایی مقابله با بیماری‌های دیگر مانند بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و کلسترول بالا را هم ندارد. تردیدی نیست که هر گونه کاهش وزن تاییدشده توسط پزشک، تاثیر مثبتی بر این بیماری‌ها می‌گذارد، اما متخصصان می‌گویند که افراد مبتلا به این بیماری‌ها صرف نظر از گروه خونی‌شان باید دستورات پزشک را کاملا جدی بگیرند.

صحبت نهایی

در رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی، افراد مجبور می‌شوند که از مواد غذایی فرآوری‌شده و کربوهیدرات‌های ساده پرهیز کنند. همین پرهیز می‌تواند برای کمک به کاهش وزن کافی باشد. با این‌حال، هر گونه کاهش وزن در این رژیم غذایی نیز با گروه خونی افراد مرتبط نیست. افزون بر این‌ها، هیچ کدام از مطالعات هم ثابت نمی‌کنند که این رژیم غذایی می‌تواند به هضم کمک کند یا انرژی بیشتری به ما بدهد.

اگرچه در رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی باید مواد غذایی را خودمان خریداری و آماده کنیم، اما انتخاب‌ها براساس گروه خونی کاملا محدود هستند و درنهایت وقت زیادی از ما می‌گیرند. نکته دیگر این‌که این رژیم غذایی اساسا گران است، چون بدون خریداری مواد غذایی ارگانیک و مکمل‌های لازم نمی‌توان از آن پیروی کرد.