۱۷
مهر

روزی یک تا سه عدد تخم مرغ بخورید / ۱۷ مهر روز جهانی تخم مرغ

واکنش بدن نسبت به مصرف تخم‌مرغ کامل به ویژگی‌های هر فرد بستگی دارد. درواقع، مصرف ۳ عدد تخم‌مرغ کامل در روز هیچ تاثیری بر کلسترول تام یا کلسترول LDL در ۷۰ درصد از افراد باقی نمی‌گذارد.

تخم‌مرغ، یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی در سراسر جهان است، اما در بعضی از جوامع واقعا بدنام شده است و این بدنامی هم بیشتر از هر چیزی به وجود کلسترول زیادی در زرده تخم‌مرغ برمی‌گردد.

درواقع، یک عدد تخم‌مرغ متوسط حاوی ۱۸۶ میلی‌گرم کلسترول است که برابر می‌شود با ۶۲ درصد از مصرف روزانه توصیه‌شده. با این‌حال، مساله به این سادگی‌ها نیست و نمی‌توان تخم‌مرغ را مضر تلقی کرد. بدن چطور سطح کلسترول را تنظیم می‌کند کلسترول معمولا به‌عنوان یک کلمه دارای بار منفی شنیده می‌شود. وقتی که کلمه کلسترول را می‌شنویم، به‌طور ناخودآگاه به داروها، حملات قلبی و حتی مرگ زودرس فکر می‌کنیم. با این‌حال، حقیقت این است که کلسترول در گروه اجزای بسیار مهم بدن قرار می‌گیرد. کلسترول، نوعی مولکول ساختاری است که وجودش برای غشای سلولی همه سلول‌ها ضروری محسوب می‌شود. به‌علاوه، برای ساختن هورمون‌های استروئیدی مانند تستوسترون، استروژن و کورتیزول نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که دریافت کلسترول از طریق رژیم غذایی همیشه ممکن نیست، کبد انسان ذاتا می‌تواند کلسترول تولید کند. با این‌حال، وقتی که میزان استفاده از مواد غذایی حاوی کلسترول را بالا می‌بریم، کبد هم کمتر کلسترول به‌وجود می‌آورد. پس وقتی که ما مقدار زیادی تخم‌مرغ می‌خوریم، کبدمان هم کلسترول کمتری تولید می‌کند. وقتی که چند تخم‌مرغ در روز بخوریم، چه اتفاقی می‌افتد برای چندین دهه به مردم جهان توصیه می‌شد که مصرف تخم‌مرغ را محدود کنند یا حداقل این‌که زرده تخم‌مرغ را نخورند و فقط سفیده آن را مصرف کنند، چون سفیده تخم‌مرغ از پروتئین تشکیل شده است و کلسترول بسیار ناچیزی دارد. با این‌حال، مطالعات جدیدتر نشان داده‌اند که واکنش بدن نسبت به مصرف تخم‌مرغ کامل به ویژگی‌های هر فرد بستگی دارد. درواقع، مصرف ۳ عدد تخم‌مرغ کامل در روز هیچ تاثیری بر کلسترول تام یا کلسترول LDL در ۷۰ درصد از افراد باقی نمی‌گذارد. البته ۳۰ درصد از افراد هم در گروه hyper responders قرار می‌گیرند و نباید این مقدار از تخم‌مرغ را بخورند. نتایج مثبتی که تا کنون از مطالعات درباره مصرف ۱ تا ۳ عدد تخم‌مرغ در روز حاصل شده‌اند، به ترتیب زیر هستند: –        تقریبا در همه موارد، سطح کلسترول HDL یا کلسترول خوب افزایش می‌یابد. –        سطح کلسترول تام و کلسترول LDL یا کلسترول بد معمولا تغییر نمی‌کند، اما در بعضی از موارد هم کمی بیشتر می‌شود. –        مصرف تخم‌مرغ‌های غنی از امگا-۳ می‌تواند سطح تری‌گلیسیرید خون را پایین بیاورد که از عوامل خطر بیماری‌های قلبی است. –        سطح آنتی‌اکسیدان‌های مهمی مانند زیگزانیتن و لوتئین با مصرف این میزان از تخم‌مرغ در طول روز افزایش پیدا می‌کند. مصرف بی‌رویه تخم‌مرغ چطور تعیین می‌شود متاسفانه تا به امروز مطالعه‌ای که براساس مصرف بیش از ۳ عدد تخم‌مرغ در روز باشد، به انجام نرسیده است. با این‌حال، محققان می‌گویند که ممکن است مصرف بیش از ۳ عدد تخم‌مرغ در روز بتواند اثرات مخربی برای سلامتی افراد داشته باشد. البته باید در نظر داشته باشید که همه تخم‌مرغ‌ها نیز با هم یکسان نیستند. بیشتر تخم‌مرغ‌های موجود در سوپرمارکت‌ها از مرغ‌های پرورش‌یافته در کارخانه‌ها و تغذیه‌کرده از دانه‌ها تهیه شده‌اند. سالم‌ترین تخم‌مرغ‌ها، انواع غنی از امگا-۳ یا پرورش‌یافته در مرتع هستند. این تخم‌مرغ‌ها، امگا-۳ بسیار بیشتری دارند و ویتامین‌های محلول در چربی بیشتری را هم به بدن می‌رسانند.